4. Evre Raylı Taşıma Projesi İhale Süreci Tamamlandı

Antalya’nın Tarihindeki İlk Metro Projesi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından vaat edilen ve şehre ilk metro hizmetini sunacak olan 4. Aşama Konyaaltı-Varsak Raylı Sistem Hattı için ihale süreci tamamlandı. Bu devasa proje, yaklaşık 12 milyar 449 milyon 604 bin lira maliyetle dikkat çekiyor. İhaleye beş firma teklif vermiş, ancak bir firmanın dosyası eksik olduğu için dört teklif değerlendirilmeye alındı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde elektronik ortamda yapılan ihale sonucunda, projenin değerlendirme ve inceleme süreci başlatıldı. Tamamlanmasıyla birlikte, Antalya’nın toplu taşıma sistemine hız ve konfor kazandıracak bu proje, aynı zamanda şehir trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak.

Projenin Kapsamlı Detayları

4. Aşama Raylı Sistem Hattı’nın başlangıç noktası Konyaaltı ilçesindeki Akdeniz Bulvarı (Serbest Bölge) olacak. Buradan Atatürk Bulvarı boyunca ilerleyecek olan hat, Antalyaspor Kavşağı’ndan itibaren yerin 30 metre altına inerek Meltem mahallesine dönecek ve Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ile Defterdarlık önüne ulaşacak. Güllük ve 100. Yıl bulvarlarından geçerek Muratpaşa Camii’ne ve sonrasında Kızılırmak Caddesi üzerinden yer üstüne çıkacak hat, Kepez Belediyesi önünden geçerek Sakarya Bulvarı Kavşağı’nda 3. Aşama Raylı Sistem Hattı ile birleşecek.

Proje kapsamında toplamda 6 battı-çıktı, 16 durak (11 hemzemin ve 5 yeraltı) ve 14 yaya üstgeçidi inşa edilecek. Ayrıca 17 adet tramvay aracı ve vagon temini gerçekleştirilecek. Antalyaspor ile Falez Kavşağı arasındaki taşıt yolu yer altına alınarak oluşturulacak 100. Yıl Yaşam Alanı projesiyle, bölgeye yeni bir yeşil alan ve kültür-sanat merkezi kazandırılacak.