Apple, 3 ayda iPhone satışlarından 42,63 milyar dolar kazandı

Teknoloji devi Apple, 2022 mali yılının dördüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporu ile karşımıza çıktı! Yayınlanan veriler ile adeta ağızları açık bırakan şirket, 90.1 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etti. 20,7 milyar dolar kar açıkladı. Kısacası firma, kendi alanında rakip tanımayan bir başarı elde etti.

Apple, 2022’nin 4. çeyrek kazanç raporunu açıkladı

Apple ne yazık ki artık her bir ürün için ayrı ayrı birim satış raporu hazırlamıyor. Fakat ürün kategorisine göre gelir dağılımını ortaya koyuyor. Şirketin 2022’nin dördüncü çeyreği için kategori bazlı gelir dağılımı şu şekilde açıklanıyor:

  • iPhone: Bir önceki yıla göre yüzde 9,8 artışla 42,63 milyar dolar
  • Mac: Bir önceki yıla göre yüzde 25,4 artışla 11,51 milyar dolar
  • iPad: Bir önceki yıla göre yüzde 13,1 düşüşle 7,17 milyar dolar
  • Giyilebilir teknoloji, ev ve aksesuarlar: Bir önceki yıla göre yüzde 9,8 artışla 9,65 milyar dolar
  • Hizmetler: Bir önceki yıla göre yüzde 5 artışla 19,19 milyar dolar

Apple, 2022'nin 4. çeyrek kazanç raporunu açıkladı

Apple yukarıdaki satış rakamları ile analistleri adeta ters köşeye yatırarak muazzam sonuçlar elde etmeyi başardı. Elbette ki bu başarıda şirketin piyasaya çıkan son ürünleri de büyü kbir etken oldu. 26 Haziran’dan 24 Eylül tarihine kadar yeni iPhone 14 akıllı telefon serisi, yeni Apple Watch akıllı saat modelleri ve M2 çipli MacBook Air piyasaya çıktı. Böylelikle satışlar her zamankinden daha yüksek seviyelere ulaşmış oldu.

Apple’ın CEO’su Tim Cook bu etkileyici grafiği şu şekilde yorumladı: Bu çeyreğin sonuçları, müşterilerimize, inovasyonu sürdürmeye ve dünyayı daha iyi bir hale getirmeye olan bağlılığımızı yansıtıyor. Şimdiye kadarki en güçlü kadromuzla tatil sezonuna yaklaşırken, attığımız her adımda ve aldığımız her kararda değerlerimizle hareket ediyoruz. Çevreyi korumaya, kullanıcı gizliliğini sağlamaya, erişilebilirliği artırmaya ve insanlığın tüm yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarabilecek ürünler v e hizmetler yaratmaya derinden bağlıyız.”

Yorum yapın