Apple, Mac bilgisayarları ile rakiplerini geride bıraktı!

Teknoloji devi Apple’ın Mac bilgisayarları dünya çapında en çok tercih edilen cihazlardan. Diğer bilgisayar satışı gerçekleştiren markalara kıyasla Apple, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde sevkiyat artışında yıllık yüzde 40,2 dilimini görerek en yüksek noktaya ulaştı. 

2022 yılı içinde gerçekleştirilen bilgisayar satışlarında şu ana kadar en yüksek yüzdeliği yakalayan Apple, diğer markaları geride bıraktı. Dünya genelinde, bilgisayar pazarında sevkiyatlar bir düşüş yakalamıştı. Lenovo ve HP gibi en popüler bilgisayar markalarının, 2022’nin üçüncü çeyreğinde sevkiyat seviyelerinde yıldan yıla düştüğü görüldü, ancak Apple için aynı durum söz konusu değil. 

2022 yılının üçüncü çeyreğinde, dünya çapındaki bilgisayar pazarı toplamda 74,2 milyon adede ulaştı, ancak 2021 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 15 oranında bir düşüş görüldü. Tam aksine Apple ise, 2021 yılına göre yüzde 40,2 oranında bir büyüme elde etti. 

Bilgisayar pazarında görülen daralmayı hissetmeyen Apple, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 8,2 oranı bulurken 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise yüzde 13,5 oranına yükselerek pazar payını artırdı. 

Lenovo, HP ve Dell markalarının ilk üç sırada yer aldığı tabloda, bu markaların düşüş yaşandığı tespit edildi. Apple ise büyüme elde ederek pazardaki yerini hala koruyor. 

Yorum yapın