Ayşe Özgün kimdir

Erken Yaşamı ve Eğitimi

1951 yılında Adana’da dünyaya gelen Ayşe Özgün, deniz subayı bir babanın kızı olarak büyüdü. Ailesinin Amerika’ya taşınmasıyla eğitimine Washington, DC‘de devam etti ve ilkokulu burada tamamladı. Türkiye’ye dönüşünde ise İstanbul’un prestijli okullarından Amerikan Kız Kolejinde ortaokul ve lise eğitimini aldı. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okuluna başlayan Özgün, eğitimini yarıda bırakarak erken yaşta profesyonel hayata adım attı.

Kariyeri

Ayşe Özgün‘ün gazetecilik kariyeri, 18 yaşında Nokta Dergisi ile başladı. Bu süreçte, Aktüel ve Tempo dergilerinde de görev aldı. Uzun yıllar boyunca Hürriyet Gazetesi‘nde yazılarıyla yer aldı. Televizyon dünyasında ise Yaşar Nuri Öztürk ile gerçekleştirdiği sohbet programlarıyla tanındı ve 6500’den fazla program yaparak rekor kırdı.

2005 yılında, bir kadın programına katılan bir kadının trajik ölümüyle sonuçlanan olay neticesinde, Ayşe Özgün‘ün programı yayından kaldırıldı. 2015’te ise TVEM‘de Tuğba Ekinci ile birlikte “Kim Haklı Kim Haksız” adlı programın sunuculuğunu üstlendi.

Aile Hayatı ve Eserleri

1972 yılında Haluk Özgün ile evlenen Ayşe Özgün, üç çocuk annesidir. Çocukları Ali, Canan ve Ahmet Özgün, otomobil ve motorsporlarına dair içerikler üreten ACA adlı bir prodüksiyon şirketi kurdu.

Özgün, ayrıca Annelik Deneyimlerim adlı bir kitap yayımlayarak, annelik yolculuğundaki tecrübelerini paylaştı.

Filmleri ve Dizileri

  • 2005 – Dikkat Şahan Çıkabilir (Kendisi)
  • 2003 – Hayat Bilgisi (Kendisi)
  • 2002 – Reyting Hamdi (Dedektif)