Halit Yerebakan kimdir

Erken Yaşamı ve Eğitimi

8 Ağustos 1982’de İstanbul’da dünyaya gelen Dr. Halit Yerebakan, kökleri Rize, Ardeşen’e dayanan bir ailenin çocuğudur. Eğitim hayatına İstanbul’da başlayıp, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde devam eden Yerebakan, Manlius Eagle Hill okulunda ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek Kasımoğlu Koleji’nde lise eğitimini bitirmiştir. Ardından İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başlamış ve 2006 yılında burslu olarak mezun olmuştur.

Uzmanlık Alanı ve Çalışmaları

Erzincan’da mecburi hizmetini tamamlayan Yerebakan, ardından Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi alanında ihtisas yaparak 2012 yılında uzmanlık unvanını almıştır. Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Prof. Dr. Belhan Akpınar’ın yanında Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nde stajyer olarak başladığı kalp cerrahisi eğitimine, New York Presbyterian Hastanesi ve Belçika’daki OLV Ziekenhuis Aalst’ta devam etmiştir. Yerebakan, kalp nakli ve kök hücre uygulamaları konusunda da New York Presbyterian Hastanesi’nde araştırmalar yapmıştır.

Akademik Başarıları ve Ödülleri

Uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra Columbia Üniversitesi’nde kalp nakli üzerine doktora sonrası araştırmalar yapan Dr. Yerebakan, akademik kariyerinde önemli başarılar elde etmiş ve çeşitli ödüller kazanmıştır. TÜBİTAK araştırma bursu, American Heart Association ve American Association of Thoracic Surgeons’tan ödüller alan Yerebakan, 2017 yılında Türkiye’nin en genç kalp cerrahisi doçentleri arasına adını yazdırmıştır. Ayrıca, 100’e yakın uluslararası literatür çalışması ve yürüttüğü deneysel projelerle bilim dünyasına katkıda bulunmuştur.

Toplumsal Katkıları ve Medya Faaliyetleri

Dr. Halit Yerebakan, mesleki bilgi ve deneyimlerini toplumsal sağlığın geliştirilmesi için de kullanmış, TRT 1 ve ATV’de sağlık programları sunmuş, ayrıca Daily Sabah ve Günaydın Gazeteleri’nde sağlık üzerine köşe yazıları yazmıştır. 2018 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nde ‘Tıp Medya Ödülü’ne layık görülen Yerebakan, kalp sağlığına dair önemli bilgileri ‘Dr. Halit Yerebakan’la Hayatın Ritmi’ adlı kitabında toplamıştır.