Kraliçe Beatrix kimdir

Erken Dönem Hayatı ve Eğitimi

Beatrix Wilhelmina Armgard, 31 Ocak 1938 tarihinde Hollanda’nın Lahey kentinde dünyaya geldi. Annesi Kraliçe Juliana ve babası Prens Bernhard’ın kızı olarak, genç yaşta gelecekteki rolüne hazırlanmaya başladı. II. Dünya Savaşı’nın zorlukları içinde, ailesiyle birlikte Kanada’ya sığınarak orada eğitimine devam etti. Leiden Üniversitesi’nde geniş bir yelpazede, sosyoloji ve ekonomiden, uluslararası ilişkilere kadar birçok alanda eğitim aldı.

II. Dünya Savaşı ve Sonrası

Savaş sırasında, Beatrix ve ailesi için hayat tamamen değişti. Londra’ya kısa bir süreliğine kaçtıktan sonra, Kanada’nın Ottawa kentine yerleştiler. Burada, Beatrix ve kardeşleri normal bir çocukluk geçirmeye çalışırken, dünya çapında büyük bir savaş sürüyordu. Savaşın ardından, 1945’te Hollanda’ya dönüş yaptılar.

Kraliçe Beatrix ve Claus von Amsberg’in Evliliği

Beatrix, 1965 yılında gelecekteki eşi Claus von Amsberg ile tanıştı. Claus, Alman Dışişleri’nde diplomat olarak görev yapmış ve gençlik yıllarında Nazi partisiyle ilişkileri nedeniyle tartışmalara konu olmuş bir figürdü. Çiftin 10 Mart 1966 tarihindeki evliliği, Amsterdam’da büyük ölçüde protesto edildi.

Beatrix’in Tahtı ve Sonrası

Beatrix, annesi Kraliçe Juliana’nın 1980 yılında tahttan feragat etmesiyle Hollanda’nın kraliçesi oldu. 33 yıl boyunca ülkesine hizmet eden Beatrix, 2013 yılında tahtı oğlu Willem-Alexander‘a devretti. Kraliçelik görevini bıraktıktan sonra da Hollanda halkı tarafından sevgiyle anılmaya devam eden Beatrix, kraliyet ailesinin önemli bir figürü olarak kalmaya devam ediyor.