Sooronbay Ceenbekov kimdir

Erken Yaşamı ve Eğitimi

Sooronbay Ceenbekov, 16 Kasım 1958’de Kırgızistan’ın güneyinde, Oş İline bağlı Kara-Kulca ilçesinde dünyaya geldi. Hayvan mühendisliği alanında eğitim alarak mezun olduğu Kırgız Tarım Akademisi’nin ardından, 2003 yılında ekonomi alanında yüksek lisans derecesini Kırgız Ulusal Tarım Üniversitesi’nden aldı.

Siyasi Kariyerinin Başlangıcı

Siyasete adımını atmadan önce, 1976 yılında öğretmenlik yaparak çalışma hayatına başladı. Ceenbekov, Sovyetler Birliği döneminde çeşitli yöneticilik görevlerinde bulundu ve 1995 yılında Halk Temsilciler Meclisi’ne seçilerek aktif siyasete ilk adımını attı.

Yöneticilik ve Bakanlık Dönemleri

Üç dönem milletvekilliği yapmasının ardından, 2007 yılında Tarım, Su Kaynakları ve İşleme Sanayi Bakanı olarak atandı. 2010 yılında yaşanan halk devrimi sonrası, Oş bölgesinin valisi olarak atanan Ceenbekov, bu görevi 2012’den 2015’e kadar sürdürdü. Bişkek’e dönüşünde, Devlet Personel Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulundu.

Devlet Başkanlığı

2016 yılında Kırgızistan’ın Başbakanı olarak atanan Ceenbekov, 2017’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerine katılmak üzere bu görevinden ayrıldı. Seçimlerde %54.76 oy alarak ülkenin yeni devlet başkanı oldu. Bu başarı, Kırgızistan siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcını simgeliyor.

Sooronbay Ceenbekov ve eşi Aigul Jeenbekova’nın beş çocuğu bulunmaktadır.